We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mascot 9740 12V/10A 3-step Switch Mode SLA battery charger with timer, fixed UK mains lead
In stock
PDL Code
PDL19740000064
£212.10
£176.75
A 3-step desk top lead acid battery charger with a timer set to 2 hours as standard to terminate the charge, the charge current not affected by any mains voltage fluctuations, protection against reverse polarity and protected against a short circuit and an LED to indicate charge status. Fixed with UK mains lead.
| Model | 9740LA |
|---|---|
| Manufacturer | Mascot |
| Product Code | PDL19740000064 |
| MPN | 9740000064 |
| Chemistry | Lead Acid |
| Case Style | Desktop |
| Battery Voltage | 12V |
| Input Voltage | 190-264 VAC 47-63Hz |
| Charge Current | 10A |
| Complies with Medical Standard | EN60601-1 3ed |
| IP67 | On Request |
| Input Connection | Fixed Mains cord with UK plug |
| Weight | 1.5kg |
| Datasheet | http://www.mascot.no/media/1047/9740-tech-spec.pdf |
| Certificate of Conformity | https://mascot.no/media/1020/9740-doc.pdf |