We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mascot 290W Desk top 24V DC AC/DC Switch-mode power supply with an input voltage of 190-264VAC with a UK Mains lead
In stock
PDL Code
PDL18921000070
£263.39
£219.49
Mascot 290W Desk top 24V DC AC/DC Switch-mode power supply with an input voltage of 190-264VAC with a UK Mains lead
| Model | 8921 |
|---|---|
| Type | Switch Mode |
| Manufacturer | Mascot |
| Product Code | PDL18921000070 |
| MPN | 8921000070 |
| Case Style | Desktop |
| Regulated Output | Regulated |
| Battery Voltage | 24V |
| Output Voltage | 24V DC |
| Output Current | 20A |
| Maximum Power | 290W |
| Input Voltage | 190-264 V AC/100-130V AC |
| Input Connection | Fixed mains cord with UK Plug |
| Weight | 1.65Kg |
| Datasheet | https://mascot.no/media/1159/8921-tech-spec.pdf |
| Certificate of Conformity | https://mascot.no/media/1170/8921-doc-2014_05.pdf |
