We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mascot 4040 NiMh Charger, 90-264VAC, 20-30 cell, 2.18A, 2-pin IEC 320, Output cable with open ends
In stock
PDL Code
PDL14040310000
£222.86
£185.72
Mascot 4040 NiMh Charger, 90-264VAC, 20-30 cell, 2.18A, 2-pin IEC 320, Output cable with open ends
| Model | 4040NiMH |
|---|---|
| Manufacturer | Mascot |
| Product Code | PDL14040310000 |
| MPN | 4040310000 |
| Chemistry | NiMH/NiCd |
| Case Style | Desktop |
| Battery Voltage | 48V |
| Voltage | 51V |
| Number of cells | 20-30 |
| Cells/Charge Current | 20-30 cell/2.18A |
| Input Voltage | 90-264 VAC 47-63Hz |
| Charge Current | 2.18A |
| Maximum Power | 109W |
| Medical Approval Number | EN60601-1 ed 3.2 |
| UL Approval Number | UL60601-1 |
| Input Connection | 2 pin IEC Socket |
| Weight | 590g |
| Datasheet | https://5720226.fs1.hubspotusercontent-na1.net/hubfs/5720226/Datasheets/4040%20LI_techspec.pdf |
| Certificate of Conformity | https://5720226.fs1.hubspotusercontent-na1.net/hubfs/5720226/Datasheets/4040%20LI_techspec.pdf |





