We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
4340 NiMH CHARGER 4-8 CELL 5.8A - coaxial unterminated DC cable as standard
In stock
PDL Code
PDL14340070000
£102.06
£85.05
4340 NiMH CHARGER 4-8 CELL 5.8A - coaxial unterminated DC cable as standard
3-step charge control with current detection
Universal input voltage 90-264 VAC
Configurable (CBC toolkit)
2-pin IEC 60320 C8 or mains cable
Output terminal: cord w. open ends
Wake up and low current start-up of deeply discharged batteries
Safety indication and protection: against reverse polarity, short circuit, charging battery packs with the wrong number of cells and safety timer run-out
| Model | 4340NiMH 4-8C |
|---|---|
| Manufacturer | Mascot |
| Product Code | PDL14340070000 |
| MPN | 4340070000 |
| Chemistry | NiMH/NiCd |
| Case Style | Desktop |
| Battery Voltage | 12.8V |
| Voltage | 13.6 |
| Number of cells | 4-8 |
| Cells/Charge Current | 4-8 Cell/5.8A |
| Input Voltage | 90-264 VAC 47-63Hz |
| Charge Current | 5.8A |
| Maximum Power | 80W |
| Medical Approval Number | EN60601-1 ed 3.2 |
| UL Approval Number | UL60601-1 |
| Input Connection | 2 pin IEC Socket |
| Weight | 460g |
| Datasheet | https://5720226.fs1.hubspotusercontent-na1.net/hubfs/5720226/Datasheets/tech-spec-4340-life.pdf |
| Certificate of Conformity | https://5720226.fs1.hubspotusercontent-na1.net/hubfs/5720226/Datasheets/4040%20LI_techspec.pdf |





