We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mascot 5015 7.5V DC, 7.5W AC/DC Linear power supply
Out of stock
PDL Code
PDL15015750500
£31.02
£25.85
This product has now been discontinued and no stock is available. Please contact us if you require further assistance.
A 7.8W plug in AC/DC regulated linear power supply, with thermal protection in the transformer and exchangeable snap-lock connectors on the output for added flexibility.
| Model | 5015 |
|---|---|
| Type | Linear |
| Manufacturer | Mascot |
| Product Code | PDL15015750500 |
| MPN | 5015750500 |
| Case Style | Plug-in |
| Regulated Output | Regulated |
| Output Voltage | 7.5V DC |
| Output Current | 1A |
| Maximum Power | 7.5W |
| Input Voltage | 230V AC +/- 10% 50Hz |
| Input Connection | Fixed EU plug |
| Complies with Medical Standard | EN60601 |
| Weight | 470g |
| Datasheet | https://mascot.no/media/1263/5015.pdf |
| Certificate of Conformity | https://mascot.no/media/1261/5015-doc.pdf |

