We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mascot Blueline 3825 5V DC, 7.5W AC/DC Switch mode power supply, DoE Level VI, CoC tier 2 compliant with modular output connector.
In stock
PDL Code
PDL13825508000
£29.27
£24.39
Blueline 7.5W plug in AC/DC switch mode power supply with exchangeable AC plug heads and a universal input voltage (90-264VAC) with protection against short circuit. The power supply is medically and UL approved and eco design compliant to CoC Tier 2, DoE level VI, CEC, MEPS.
| Model | 3825 |
|---|---|
| Type | Switch Mode |
| Manufacturer | Mascot |
| Product Code | PDL13825508000 |
| MPN | 3825508000 |
| Case Style | Plug-in |
| Battery Voltage | 12V |
| Output Voltage | 5V DC |
| Output Current | 1A |
| Maximum Power | 5W |
| Input Voltage | 90-264 VAC, 47-63 Hz |
| Input Connection | Exchangeable |
| Complies with Medical Standard | EN60601 |
| Medical Approval Number | EN60601-1 ed3.1 |
| UL Approval Number | UL60601 |
| Weight | 75g |
| Datasheet | https://mascot.no/media/1996/tech-spec-3825.pdf |
| Certificate of Conformity | https://mascot.no/media/1997/mascot-3825-doc-2019_05.pdf |









